MEB: Öğrenciler İçin Yapay Zeka Programı Geliştiriyoruz

MEB: Öğrenciler İçin Yapay Zeka Programı Geliştiriyoruz

Cisco, “Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi, Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi” konulu bir sanal panel düzenledi. Sanal panele Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Eğitimi ve Gelişimi Genel Müdürü Adnan Boyacı katıldı.

Panelde Cisco’nun hazırladığı Yıllık İnternet Raporu’ndan da örnekler verdi. Raporda Orta Doğu ve Afrika genelinde ağ yeterliliklerini etkileyen dört ana etken olacağını tespit etti.

Raporda beklentiler şu şekilde ifade edildi:

İnternet kullanıcısı sayısının 2018’de 381,3 milyondan 2023’te 610,8 milyona yükselmesi…

Cihaz ve bağlantı sayısının 2018’de 1,7 milyardan 2023’te 2,6 milyara yükselmesi
Daha hızlı aktarım, dosya paylaşımı, görüntülü arama ve oyun performansına talep arttıkça, geniş bant hızlarının 2018’de 9,7 Mbps seviyesinden 2023’te 41,2 Mbps seviyesine yükselmesi…

Mobil bağlantı hızlarının 2018’de 6,9’dan 2023’e kadar 24,8’e yükselmesi..

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Eğitimi ve Gelişimi Genel Müdürü Adnan Boyacı MEB olarak öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanmasına ve bireysel olarak güçlü oldukları yönlere göre gelecekteki hedeflerini belirlemelerine yardımcı olmak üzere yapay zekâ temelli bir program üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Cisco halihazırda Cisco Network Akademi (NetAcad) üzerinden 1 milyon öğretmene dijital ortamda eğitim verip beceri kazandırma amacıyla, Akılı Teknolojiler ve Yazılım Profesyoneli Geliştirme Programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapıyor.

Bu girişim kapsamında bugüne dek 42.000 öğretmene ulaşılmış. Önümüzdeki yıl için hedef ise bu sayıyı 100 bine çıkarmak olarak belirlenmiş. Panelde Cisco’nun öğretmenlerin uzaktan eğitiminde Webex platformunu kullandığı belirtildi.

Cisco Systems, merkezi San Jose, Kaliforniya’da olan Amerikalı çok uluslu bir ağ teknolojileri şirketidir. 1984 yılında Stanford Üniversitesi’nden Len Bosack ve Sandy Lerner tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi San Francisco şehrinin son iki hecesinden oluşturulmuş