Ticaret Bakanlığı’ndan oyun sektörüne destek: Türk oyun pazarında hedef 1 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı’ndan oyun sektörüne destek: Türk oyun pazarında hedef 1 milyar dolar

Türk oyun sektörünün son dönemde ivmelenen gelişimi dünya çapında etki uyandırıyor. “Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üzerindeki Etkileri” raporuna göre, Türkiye oyun pazar hacminin 2020 sonunda 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayar oyunları sektörü, ki bu sektöre evvelce denildiği gibi video oyunları ya da bilgisayar oyunlarından çok cep telefonu oyunları demek de mümkün, hızla gelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda yabancılar kimi Türk oyun geliştirici “start up” firmalarını satın almıştı. Pek çok bilgisayar meraklısı gencin rüyalarında bir oyun geliştirip kısa zamanda bu pazarda iyi bir “para yapmak” var.

Sosyal medya uygulamaları ve işletim sistemleri, browser’lar geliştirmek artık çok büyük şirketlerin işi.. 1980-90’lardaki gibi bu alanlarda bir garajda kafa kafaya veren iki, üç gencin yapabileceği bir şey olmaktan çıktı. Fakat oyun pazarında da devasa dünya ölçeğinde devasa firmalar var olmasına rağmen bu piyasada genç girişimcilerin o eski hayali hâlâ mümkün.

Üstelik Türkiye’de devlet de bu potansiyelin farkında ve oyun sektöründe faaliyet gösteren yeni girişimcilere maddi anlamda da destek veriyor

Oyun sektöründeki girişimcilere devlet desteği

Devlet, oyun sektörüne adım atmak isteyen girişimcilere çeşitli destekler sağlıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği kapsamında bilgisayar oyunu veya mobil uygulama geliştirmek isteyen girişimcilere pazara giriş giderleri, yazılım lisanslarına ilişkin gideler, platformlarca tahsil edilen komisyon bedelleri, reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri gibi pek çok alan için destek veriliyor. Personel ihtiyaçları konusunda da desteklenen girişimcilere, istihdam edilecek en fazla 2 personelin ücretleri için destek sağlanıyor.

 

Yabancı dilde hazırlanan oyun veya uygulamalar da destekleniyor

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği hakkında bilgi veren, bu sektörde danışmanlık hizmeti veren IFASTURK Eğitim Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel’e göre, “Ticaret Bakanlığı’nın oyun ve uygulama girişimlerine sağladığı destekten yazılım, mobil uygulama, bilgisayar oyunu ve bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren şirketler faydalanabiliyor. Destek almaya hak kazanmış her bir proje en fazla bir yıl süre ile desteklenebiliyor. Uluslararası tüketiciye yönelik olarak yabancı dilde hazırlanan oyun veya uygulamalar da bu desteğin kapsamında yer alıyor.

Cüneyt Akman

See all author post